„UCZYMY  SIĘ  NIE  DLA  SZKOŁY,  LECZ  DLA  ŻYCIA”

Seneka

65   lat   mija   od   kiedy   Szkoła Podstawowa w Rogożu otworzyła swoje   podwoje    dla   dzieci   z okolicznych wsi. Jubileusz   szkoły  jest  więc   okazją do  wspomnień. Szkoła  w   Rogożu      rozpoczęła swoją działalność 10 czerwca    1945r. Początkowo funkcjonowała w drewnianym poniemieckim budynku. Uczęszczało do niej 45 dzieci i uczył tylko jeden nauczyciel. Do szkoły przyjęci zostali  wszyscy, którzy  chcieli  się  uczyć.

Byli dyrektorzy szkoły:

Elżbieta Kędzior, Irena Nawrocka, Tadeusz Kiełczewski,   Józef   Wiśniewski, Czesław  Mazuruk,     Antoni Leśniewski,   Jadwiga Leśniewska,  Grażyna Leśniewska.

Prawie wszystkie klasy były adaptowane z prywatnych mieszkań. Zachodziła więc konieczność budowy nowej  szkoły.  Wydział    Oświaty                i Kultury w Nidzicy włączył do planu zagospodarowania przestrzennego budowę szkoły przed upływem 1965 roku.  Kiedy L. Krempa,  rolnik                z Rogoża, przekazał swoją działkę pod budowę szkoły, droga do realizacji planów została otwarta. W 1964 roku oddano  do użytku nową szkołę,

która funkcjonuje do dnia dzisiejszego.

Od 1999 roku placówka nosi nazwę  Zespół Szkół   Szkoła  Podstawowa i Gimnazjum w Rogożu. Absolwenci  „ podstawówki”   kontynuują naukę w gimnazjum.